Jdi na obsah Jdi na menu

MODRÁ VLAJKA SEČE 2014

31. 8. 2014

O víkendu 23.-24.srpna 2014 uspořádal Yachtclub Vysoké Mýto na sečské přehradě další ročník závodu plachetnic „Modrá vlajka Seče“, který byl vypsán na pět rozjížděk. V lodních třídách pirát, FINN, Laser to byl zároveň oblastní přebor. Součástí byla tradiční dálková rozjížďka kolem ostrova všech tříd najednou, o nejrychlejší loď o pohár pro vítěze. Závodu se zúčastnilo 17 lodí a to 4 posádky „pirátů“, 7 posádek „FINNů“ , 5 Laserů a jedna „evropa“.

Ze sportovního hlediska se sobotní část se příliš dokonale nevyvedla, protože pohyb plachetnic je závislý na potřebné síle větru. Zůstalo jenom na dvou odstartovaných avšak pro slabý vítr nedokončených rozjížďkách.
V neděli se sportovní část vydařila dokonale, neboť již bylo větrno a tak se odjelo nonstop všech pět plánovaných rozjížděk za regulérního i když deštivého severáku  a to včetně rozjížďky kolem ostrova.

Ve třídě FINN byl suverénní Jan Smutek (YC Vysoké Mýto), protože vyhrál ve všech pěti rozjížďkách. O druhé a třetí místo bojovali mezi sebou Tomáš Pop a Martin Jozíf (oba YC Pardubice), rozhodnutí ve prospěch Popa padlo až v poslední rozjížďce. Jozíf byl vynikající zejména v rozjížďce kolem ostrova, kdy měl velkou naději ještě těsně před poslední točnou bójkou před cílem i na zisk poháru. Ale to Smutek nepřipustil a úspěšným manévrem ke vnitřní pozici na bójce se dostal před Jozífa do vedení a pak vyhrál tuto hlavní rozjížďku o necelou délku lodě. I další pořadí na 4. až 7. místě se vyjasnilo až po dokončení páté rozjížďky.

Ve třídě Laser zvítězil Michal Steiner před Jirkou Dymákem oba YC Vysoké Mýto. I když v první rozjížďce bylo pořadí borců obrácené, v dalších rozjížďkách již byl Steiner suverénní.  Na třetím místě se umístila mladičká Košťálová z YC Pardubice. Další závodníci Drábek a Havel (YC Vysoké Mýto) startovali na úplně nových lodích vlastní výroby.

Ve třídě Pirát zvítězila suverénně posádka Jiří Steiner-Vladimír Rašín (YC Vysoké Mýto) před Pavlem Lejhancem s mladým kosatníkem (YC Pardubice) a další posádkou Komárkových z Pardubic . Čtvrtá byla ryze dámská posádka Randáková-Šulcová z Mýta. Pořadí na druhém až čtvrtém místě se též ujasnilo až pátou rozjížďkou.

Ve třídě Evropa se do závodního pole vrátila Jana Moravcová (YC Vysoké Mýto).

Letos se tento tradiční závod nesl v duchu oslav 60. výročí založení klubu, což bylo prezentováno zejména při doprovodných akcích závodu jak v sobotu tak i v neděli.

Zahájení s tradiční kulturní vložkou se zúčastnil starosta Vysokého Mýta pan Soušek. Po dobu závodu byly ke shlédnutí vystaveny některé dochované trofeje z dřívějších závodů, nejstarší dokonce z roku 1956. Navečer po sobotních rozjížďkách v loděnici klubu přivítal předseda klubu Petr Dymák účastníky z řad seniorů, zakladatelů klubu a dlouholetých příznivců vysokomýtského jachtingu a předal jim čestná uznání a k zakousnutí dorty v barvách našeho klubu. Pro mladší pak stručným a výstižným proslovem popsal atmosféru založení klubu roku 1956. Na kotvišti pak následoval křest nových lodí. Dalším byla hudební produkce přítomných hudebníků – 7 kytar, basová kytara, housle, akordeon, bicí - s tradičním jachtařským repertoárem u táboráku. V neděli po závodě bylo slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen na nových stupních vítězů u loděnice. Putovní pohár si  odnesl šťastný Jan Smutek. Na rozdíl od minulých vítězů, kteří jej odvezli do 100 km vzdálené Toušně to snadno odnesl 50 m do chaty.