Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modrá vlajka Seče 2015 zpráva o závodu

25. 9. 2015

O víkendu 22.-23.srpna 2015 uspořádal Yachtclub Vysoké Mýto  na sečské přehradě jubilejní 60.ročník závodu plachetnic „Modrá vlajka Seče“. Závod byl vypsán pro lodní třídy dospělých pirát, FINN, Laser, Evropa, Fireball a mládeže RS Feva a Optimist, pro všechny třídy to byl zároveň oblastní přebor. Závodilo se v pěti rozjížďkách, v lodních třídách dospělých byla součástí závodu tradiční dálková rozjížďka kolem ostrova se startem všech tříd najednou, o nejrychlejší loď o pohár pro vítěze „Modré vlajky Seče“. Závodu se zúčastnilo 38 lodí a to čtyři posádky „pirátů“, deset „FINNů“ , šest Laserů, šest Evrop, dvě posádky Fireballů, tři posádky Fevy a sedm Optimistů.

 

Ze sportovního hlediska se sobotní část se nevydařila dokonale, protože pohyb plachetnic je závislý na potřebné síle větru. Zůstalo jenom na dvou odstartovaných avšak i ve slabším větru dokončených rozjížďkách.

V neděli se sportovní část vydařila dokonale, neboť již bylo větrno a tak se odjely nonstop všechny zbylé plánované rozjížďky za regulérního jižního větru, který postupně zesiloval a v nárazech dosahoval až 10 m/s. Trať rozhodčí postavili tentokrát až u „Hofmana“, což bylo sportovci uvítáno. Samozřejmě občas se někdo s lodí převrátil, inu: někdy se i mistr tesař ……

Z tohoto prostoru se startovala i rozjížďka kolem ostrova o nejrychlejší loď. Vítěz mohl být pro někoho překvapivý – Michal Steiner na lodní třídě Laser porazil všechny Finnaře!

 

Ve třídě Pirát zvítězila suverénně posádka Jiří Steiner-Vladimír Rašín (YC Vysoké Mýto) před Markétami Kubů-Režňáková (YC Pardubice-YC Vysoké Mýto), třetí skončila posádka Blahoslav Kubů-Anička Drnková (YC Pardubice) a to ačkoliv po prvním dnu měla reálnou šanci na druhé místo. Čtvrtá loď Šulcová- Randáková (YC Vysoké Mýto) měla technické potíže (snad se pirát přes horké léto rozeschnul) a závod nedojela.

 

Ve třídě FINN byl suverénní Jan Smutek (YC Vysoké Mýto), protože vyhrál ve všech pěti rozjížďkách. O druhém místě pro Petra Prokopce (YC Pardubice) bylo rozhodnuto již po prvním dnu, navíc jej Prokopec potvrdil i v neděli dvěma druhými místy. Třetí skončil Josef Zdražil (YC Vysoké Mýto) zejména díky nedělním rozjížďkám. O další místa byl veden vyrovnaný souboj a většinou rozhodovala až poslední rozjížďka, čtvrtý Komárek, pátý Dymák Petr YC Vysoké Mýto šestý Rešl z Duchcova byli v rozmezí jednoho bodu.

 

Ve třídě Laser bylo pořadí jednoznačné již po prvních rozjížďkách, první Steiner Michal, druhý Dymák Jiří st. oba YC Vysoké Mýto, třetí místo Cákoci (YC Cere Praha). I další místa byla dána po první rozjížďce Drábek Martin YC Vysoké Mýto, Veselá, Havel.

 

Ve třídě Evropa sice zvítězil Adam Plodek, ale jen jeden bod před nestárnoucím Pavlem Lejhancem, třetí byla Hodačová všichni YC Pardubice.

 

Ve třídě Fireball suverénně zvítězila posádka Skála- Skála z ALT SF před pardubickou posádkou Havelka Richtr.

 

Ve třídě RS Feva se zúčastnily pouze pardubické posádky, zvítězila posádka Čermák-Richterová před Havelkou s Richtrem a Kubů Jáchym s Jonášem. Jedná se vesměs o mladé borce a jistě je ještě v následujících letech uvidíme.

 

V mládežnické třídě Optimist sice o první místa bojovali jachtaři z jiných než východočeských či sečských vod a tak oblastní stupně vítězů obsadili borci z Lanškrouna.. Celkově zvítězil Mlejnek z YC SK Štětí před Voženílkem z Českého Yacht klubu z Prahy a Mannem z ALT. Oblastním přeborníkem se stal Polášek před Denisou Rashki a Samkem.

 

Zahájení závodu bylo s  kulturní vložkou. Navečer po sobotních rozjížďkách na kotvišti následoval křest nových lodí tentokrát nejen  rumem ale i s pohledem na odlet horkovzdušných balonů.. Dalším bylo nejen tradiční občerstvení, ale i hudební produkce dlouho do noci přítomných hudebníků – 4 kytar, basová kytara, dvě benža - s tradičním jachtařským repertoárem.

 

Celkové ohlasy na akci tentokrát byly vesměs kladné, za to dík všem pořadatelům, rozhodčím, sponzorům, účastníkům, veřejnosti a samozřejmě závodníkům.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA